Framtidens färdigheter

Framtidens färdigheter: Hur ställer man om mitt i livet? – nytt poddavsnitt med Linda Grape

Framtidens färdigheter #66 med Linda Grape 

Hur kompetenssäkrar man sig när man är 40-plus, har bolån och familj att försörja? I det här avsnittet av Framtidens färdigheter gästas Futurions vd Ann-Therése Enarsson av Linda Grape, kanslichef för PTK. Tillsammans fördjupar de sig i Sveriges omställningssystem. Vad innebär det nya omställningsstudiestödet i praktiken och hur utmanar AI och snabba teknikskiften tjänstemännens arbetsmarknad?

Det pratas ofta om vikten av livslångt lärande. Men hur gör man när man mitt i karriären behöver fylla på med ny kunskap eller helt växla spår? Linda Grape förklarar PTK:s roll i det svenska trygghetssystemet och varför parternas trygghetsöverenskommelse och det statliga omställningsstudiestödet är en unik och stark modell.

Samtalet berör även svårigheten i att identifiera rätt påbyggnadskompetens (upskilling) jämfört med att byta yrke helt (reskilling), behovet av mer flexibla högskoleutbildningar och hur AI förändrar karriärvägar och instegsjobb.


I avsnittet pratar vi bland annat om:

PTK:s roll i trygghetssystemet: Hur organisationen samlar över en miljon tjänstemän i privat sektor och förhandlar fram breda avtal om pension, trygghet och omställning.

Möjligheterna med omställningsstudiestödet: Hur stödet gör det möjligt för yrkesverksamma att studera med upp till 80–100 procent av tidigare lön i upp till 44 veckor eller på deltid.

Vägen till ny kompetens: Varför första steget alltid är att kontakta sin omställningsorganisation (som TRR) för kostnadsfri karriärcoachning och vägledning.

Upskilling vs. reskilling: Varför det ofta upplevs lättare att planera för ett helt nytt yrke än att se vilka påbyggnadskompetenser som behövs i den befintliga rollen.

Högskolornas roll: Behovet av att akademin utvecklar korta, flexibla kurser anpassade för personer mitt i arbetslivet.

AI och framtidens färdigheter: Hur AI påverkar nyutexaminerade tjänstemän, förändrar arbetets innehåll och driver efterfrågan på kompetenser inom ledarskap, IT och AI.

Ett nytt kulturellt mindset: Varför vi måste lämna tanken på att man blir ”färdig” i ungdomen och istället se kompetensutveckling som en naturlig del av hela yrkeslivet.


Linda Grape är kanslichef på förhandlings- och samverkansrådet PTK.


 

Fokus på

AI och arbetslivet —

Hur teknik förändrar arbete, ledarskap och organisation.

Se innehåll
Fokus på

Framtidens färdigheter —

Hur människor utvecklar kompetens och lärande för framtidens arbetsliv.

Se innehåll
Fokus på

Generationer och framtidstro —

Hur värderingar, demografi och ungas villkor förändrar arbetslivet.

Se innehåll
Fokus på

Makt, tillit och arbetslivets spelregler —

Hur inflytande och organisering förändras i arbetslivet.

Se innehåll